www.kanca.com.tr | KANCA
11.10.2010  
Avrupa Dövmeciler Birliği'nin Başkan Yardımcılığı Koltuğunda bir Türk
Avrupa Dövmeciler Birliğinin Brüksel'de yapılan Genel Kurulunda, Türk dövme sektörünün lider firmalarından, sektörde 45 yıldır faaliyet gösteren KANCA AŞ'nin Genel Müdürü Sn. Alper Kanca, Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE)' nin Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.

Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE), dünyanın önde gelen otomotiv markaları başta olmak üzere makine, savunma, enerji sektörlerinin üretimlerinde vazgeçilmez ve büyük önem taşıyan dövme parçaları üreticilerini aynı çatı altında toplayan Avrupa”nın tanınmış ve etkin bir meslek örgütüdür. Türkiye, 2000 yılından sonra gözlemci olarak faaliyetlerine katıldığı Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE)' ne 2006 senesinde Dövme Sanayicileri Derneği (DÖVSADER) ile resmen üye oldu.

2010 yılına gelindiğinde ise, Türk dövme sanayisi, iş hacmi, bilgi birikimi, teknolojisi ve Avrupa'ya olan ihracatı sayesinde EUROFORGE derneği içinde saygın bir yer edindi. Bunun bir göstergesi olarak da, Brüksel'de yapılan Genel Kurulunda, Türk dövme sektörünün lider firmalarından, 45 yıldır faaliyet gösteren KANCA AŞ'nin Genel Müdürü Sn. Alper Kanca, Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE)'nin Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Aynı toplantıda Parsan iş geliştirme Müdürü Orhan METİN İcra kurulu üyeliğine seçildi. Bu başarı, Türk dövme sektörünün geldiği konumu ve uluslar arası arenada gördüğü kabulü göstermesi açısından oldukça önemlidir. Türk dövme sektörünün Avrupa'ya olan entegrasyonu bu sayede ivme kazanacak ve dövme sektörü dış ülkelerde daha da tanınır hale gelecektir.

Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE) nin kısa tarihçesi:
II. Dünya savaşı sonrasında, 1953 yılında, Alman, İngiliz ve Fransız dövme sanayici dernekleri İskoçya'da bir araya gelerek, Avrupa çatısı altında daha kapsamlı bir dernek kurmak için alt yapı çalışmalarına başladılar. Zaman içerisinde olgunlaşan bu oluşum, Avrupa ülke derneklerinin, 9 Kasım 1961 tarihinde Paris'te temeli atılan Avrupa Dövmeciler Birliği, EUROFORGE çatısı altında buluşmalarıyla resmiyet kazandı.
Zaman içerisinde diğer Avrupa ülke derneklerinin de katılımıyla büyüyen EUROFORGE, 2000 yılında yeni bir yapı ile tüm Avrupa'yı kapsayan, dövme teknolojisinin her türünü içinde barındıran, otomotivden havacılığa, iş makinelerinden madenciliğe kadar birçok alanda etkin bir konuma geldi.

Bugün, yeni yapısının 10. yılında, EUROFORGE; Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa'nın en gelişmiş on bir ülkesindeki 350'den fazla dövme sanayici üyesi ile, yaklaşık 80.000 çalışanı, 6 milyon ton dövme hacmini ve yaklaşık 15 milyar Avro'luk iş hacmini temsil etmektedir. Dövme sanayisini her alanda geliştirme amacını taşıyan EUROFORGE, uluslar arası dövme sektörü ağının genişletilmesi, ana sanayi ile çelikçiler arasında kalan dövme sanayici üyeleri için adil rekabet koşullarının oluşturulması ve devamının sağlanması, çevre çalışmaları, istatistiki bilgilerin sağlanması, sektör sorunlarının dile getirilmesi gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir.
KANCA: Avrupa Dövmeciler Birliği'nin Başkan Yardımcılığı Koltuğunda bir Türk