www.kanca.com.tr | KANCA
16.6.2010   
KTÜ SÜRMENE ABDULLAH KANCA MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILIŞI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (13.06.2010)

Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu'nun resmi açılışı 13 Haziran 2010 Pazar günü Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından gerçekleştirildi.


 


Açılış törenine Devlet Bakanı Sayın Faruk ÖZAK, Ulaştırma Bakanı  Binali YILDIRIM, Trabzon Milletvekilleri Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, Safiye SEYMENOĞLU, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İbrahim ÖZEN, Kanca Ailesinden İsminaz KANCA, Alper KANCA ve ailenin diğer fertleri ve Yerel yöneticiler katıldı


 


Yüksekokulun  açılış kurdelesi Sayın Başbakanımızla birlikte Kanca Ailesinin temsilcileri ve Yerel Yöneticiler tarafından kesildi.


 


Devamında Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. İsmail Altaş tarafından verilen kısa bir bilgilendirmenin ardından Yüksekokulun iki yıllık bir sürede elde ettiği Uluslararası Düzeyde Eğitimde Mükemmellik Onayı olan EDEXCEL Tabelasının açılışı da Sayın Başbakanımız tarafından gerçekleştirildi.


 


 Meslek Yüksekokulların ileride çok daha stratejik bir noktada olacağını belirten Başbakanımız, bu güzel okulu gelecek nesillere hediye ettiği için Merhum İşadamı Abdullah KANCA'YA teşekkürlerini sundu. İki yıllık geçmişi ile adından sıkça söz ettirmeye başlayan Abdullah KANCA Meslek Yüksekokulu , Mesleki Teknik Eğitimde mükemmelliğe doğru hızla ilerlemesini sınırları aşan bir eğitim anlayışı ile sürdürmeye devam edecektir.


 


Projenin hayata geçişi :


Türk Sanayi yaşamına uzun yıllar değişik görevlerde katkıda bulunan Abdullah KANCA daha önceki bir çok bağış ve yardım faaliyetinin devamında kendi adı ile anılan Sürmene  Meslek Yüksekokulu'nun inşaatına  uzun uğraşlardan sonra Ağustos 2006 yılında başlamış ama ne yazık ki bitiminden önce aramızdan Ocak 2007 de ayrılmıştı.


 


Abdullah beyin vefatından sonra aile büyüğü olarak eşi İsminaz KANCA Türkiyedeki en modern ve en donanımlı denilebilecek bu meslek Okulu projesini yarım bırakmadı, oğlu Mehmet KANCA yönetiminde en kısa sürede bitirilmesi için gereken özveriyi , kararlılığı gösterdi ve Okul planlandığı gibi 2008 yazında bitirildi.


 


Okulun özellikleri :


2008 Eylül ayında 60 civarında öğrenci ile deneme eğitimine başlanan okul daha sonra YÖK ve bir çok başka kurum tarafından en başarılı Meslek Yüksekokulu projesi olarak seçildi. İlk mezunlarını da bu sene vermiş olup, Türkiyede sadece 5 okulun sahip olduğu EDEXCEL (Eğitimde Mükemmellik) Akreditasyonu ile eğitimde kalite yükseltme yarışında ön saflara geçmiştir.


 


Yaklaşık 8.000 metrekarelik bir alana kurulu olan 16 derslikli Okul da 2009  yılında 200 civarında öğrenci eğitime başlamış ve önümüzdeki öğretim dönemlerinde 800 öğrenciye ulaşacaktır.


 


Gerek İsminaz Kanca gerekse de aile şirketi olan KANCA El Aletleri'nin sadece inşa ederek  teslim etmediği ve sürekli olarak da gelişimini takip ettiği Sürmene Abdullah KANCA Meslek Yüksekokulunda Makine, Motor, Elektrik ve Türkiye de çok az sayıda Üniversitede bulunan Mekatronik bölümü'de bulunmaktadır. Ayrıca 4 teknoloji sınıfı, 7 laboratuar, kütüphane ve konferans salonu da okul bünyesinde yer almaktadır.


 


Bölgeye katkıları :


Abdullah KANCA Meslek Yüksekokulu inşa halindeki Tersane ve diğer Meslek ( Yüksek ) Okulları ile beraber önümüzdeki birkaç yıl içinde Sürmene nin çehresini değiştirmekle kalmayacak, civar illerin gıpta ile baktığı bir üniversite-sanayi işbirliği sağlayacak ve bölgemizdeki genç işsizliğe de kısmen derman olacaktır.


 


 İsminaz Kanca Öğrenci Yurdu Projesi :

KANCA ailesi olarak gerçek yarışmanın  “ Hayır “ da olması gerektiği bilincindeyiz. Bu amaçla Sümenede İsminaz KANCA adına yapılacak 180-200 öğrenci kapasiteli yurt için arazi satın alınmış olup, Yurtkur ile ön protokol imzalanmıştır.İnşaat 2010 da başlayacak ve 2011 de bitecektir.
KANCA: KTÜ SÜRMENE ABDULLAH KANCA MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILIŞI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (13.06.2010)